صندوق سرمایه گذاری چیست ؟

                                 
صندوق سرمایه‌گذاری چیست و کارکرد آن چگونه است؟ این پرسش بسیاری از سرمایه‌گذاران و همراهان عزیز ما در کانال تلگرامی «هاتف» است که امروز به آن پاسخ می‌دهیم.

زمانی که از بورس صحبت می‌کنیم، عده‌ای فکر می‌کنند بورس، تنها در سهام شرکت‌ها خلاصه می‌شود در حالی‌که بورس، تنوعی از ابزارها با درآمد ثابت و ریسک کم مانند طیفی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در بر می‌گیرد. این صندوق‌ها یا به صورت تک بعدی و یا به صورت ترکیبی از سهام، اوراق و سپرده‌گذاری، فعالیت می‌کنند.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری، برای افرادی توصیه می‌شود که دانش بورسی ندارند و می‌خواهند از طریق سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، سهامداری کنند. همچنین برای سهامدارانی که زمان و فرصت کافی برای انجام معاملات روزانه را ندارند هم توصیه می‌شود.
صندوق‌ سرمایه‌گذاری شامل مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است که با سرمایه افراد مختلف در سبدی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، برای افرادی توصیه می‌شود که ریسک‌پذیری کمتری دارند، تا با کمترین میزان ریسک، از حداقل سود تضمین‌شده برخوردار شوند. 
این صندوق‌ها حدود 70 تا 90 درصد از دارایی‌های‌شان را در سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. 
مدیریت بخش دیگر دارایی‌های صندوق تا سقف 10 درصد برای سرمایه‌گذاری در بورس، به مدیر صندوق واگذار می‌شود. 
صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، سود سرمایه‌گذاران را طبق توافق اولیه، به صورت ماهانه یا هر سه ماه یک‌بار، پرداخت می‌کنند. قابلیت نقدشوندگی بالا، از جمله مزیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است و سرمایه‌گذاران به آسانی می‌توانند، واحدها یا یونیت‌های صندوق‌شان را نقد کنند. یک نهاد مالی معتبر ضامن نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است.
از آن‌جایی‌که صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت دارای بازدهی و سود تضمین‌شده هستند گاهی 2 تا 3 درصد بالاتر از نرخ بهره بانکی و سود می‌پردازند، جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذارانی دارد که مایل به سپرده‌گذاری در بانک‌ها هستند. 
به همین دلیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، برای کسب سود بیشتر بخش بزرگی از سرمایه‌های‌شان را به اوراق سپرده بانکی اختصاص می‌دهند.


صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام

همان‌گونه که از اسم این صندوق‌ها مشخص است، دست‌کم 70 درصد از سرمایه‌گذاری آنها در بازار بورس انجام می‌شود و 30 درصد دیگر دارایی‌های این صندوق‌ها با تفویض اختیار به مدیران صندوق، در سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود. البته ریسک این نوع صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بیشتر است و حداقل سود تضمین‌شده هم ندارند.


صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق‌های مختلط، ترکیبی از سرمایه‌گذاری سهام (50 درصد) و اوراق با درآمد ثابت شامل: اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی (50 درصد) هستند که از ریسک نسبی برای سرمایه‌گذاری برخوردارند. بیش از نیمی از دارایی‌های صندوق مختلط در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌شود که البته قابلیت بازدهی بالاتر را نیز در صورت صعود شاخص، دارد. 


صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا  ETF

سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها روی اوراق بهادار یا دارایی‌های فیزیکی است که به‌عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می‌شود. مهم‌ترین ویژگی این صندوق‌ها، قابل معامله بودن واحدهای سرمایه‌گذاری آنها در بازار سرمایه است. معامله واحدهای صندوق ETF به شیوه معاملات سهام عادی در سامانه معاملاتی بازار فرابورس انجام می‌شود. هر کدام از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، سهام و مختلط قابل معامله  می‌توانند در صندوق‌های  ETF با ریسک‌های متفاوت قرار بگیرند و داد و ستد شوند. بنابراین، عرضه و تقاضای بازار سرمایه بر قیمت ETFها تاثیرگذار است.


قیمت صدور

در زمان خریداری یک واحد از صندوق سرمایه‌گذاری، مبلغی که قیمت‌گذاری و توسط سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود، را قیمت صدور می‌گویند.


قیمت ابطال

قیمت به دست آمده‌ای که یک سرمایه‌گذار بخواهد یک واحد سرمایه‌گذاری صندوقی را به فروش برساند، قیمت ابطال می‌گویند. قیمت صدور و ابطال معمولا نزدیک به NAV صندوق‌هاست.قابل توجه:
اطلاعات قیمت صدور، قیمت ابطال، تعداد واحدها و یونیت‌های سرمایه‌گذاران، اسامی مدیران سرمایه‌گذاری صندوق‌ها، اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سایت هر صندوق سرمایه‌گذاری درج می‌شود و سرمایه‌گذاران با مراجعه به سایت هر صندوق سرمایه‌گذاری می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.
​​​​​​​​​​​​​​

دیدگاه خود را بنویسید

0 دیدگاه

۶۰ ساعت ویدئو
سطح دوره (پایه : بدون پیش نیاز)

ویدئوی معرفی